Svatba je přelomových a krásným dnem ve vašem životě. Proto by měl svatební den jiný, zajímavý, k tomu dopomůže i výběr svatebních písní.  Neváhala jsem a oslovila výborného DJ, který má velké znalosti v tomto směru. Svatby jsou součástí jeho života už několik let. 

 

Ondro, řekněte nám pár slov o sobě. Jak dlouho hrajete? Kde hrajete?

Dobrý den Lenko, musím říct, že odpovědět na vaše otázky nebude vůbec lehké. S kolegy často debatujeme na cestách o podobných věcech. S mým velmi blízkým kamarádem Kamilem Ratajským, jsme schopni klábosit k tomuto tématu během celé cesty do klubu a zpět, což je někdy v součtu i 6 hodin. S chlapci z agentury Tvujdj.cz, kterou jsem spoluzaložil v roce 2005, řešíme pak hudbu, lidi a akce snad každý večer na chatu – jsme hrozný drbny.

  1. Pro kolik osob jste nejvíc hrál? Byla to svatba? Večírek?

Nikdy jsem nijak nezjišťoval, kolik lidí bylo na večírku, ale mé nejvyšší číslo bylo dosaženo v clubu Roxet Skořenice. Tenkrát nám majitel oznámil číslo 2,5 tisíce. Hrát pro takový dav je opravdu radost, pokud společně komunikujete. Neskutečně to nabíjí.

Odjakživa však říkám, že není umění pobavit tak velký dav, tam se to většinou strhne samo, ale opravdový kumšt je akce pro 30 lidí. Tam skutečně oceníte kvality DJe, pokud se všichni baví po celý večer.

 

  1. Vzpomínáte na první písničku, kterou jste pouštěl?

Už je to 18 let, kdy jsem poprvé zahrál pro lidi. Písničku si přesně nepamatuji, ale měl jsem asi 15 CD, kde byl Gigi D’Agostino, Alice Deejay, Paul Van Dyk, nějaké ty best of, CD z časopisu Tripmag a Lucie – Best Of – takže to muselo být něco z toho.

 

  1. Jaká byla první svatební píseň, která se rozezněla ve Vašem podání z reproduktoru?

Svatba je pro mě strašně důležitý večírek, přeci jen na vás záleží, jak se hosté budou bavit, jak budou vzpomínat a kolik úsměvů vám opětují. Většiny svateb se účastní všechny generace a DJ musí najít určitý střed, který se bude líbit všem. Hudebně je pak svatba velmi podobná firemním večírkům, kde se hrají hlavně hity 80. a 90. let. První song je novomanželský, pak už je to na mě. Z těch starších je to Bryan Adams – Everything I Do, Whitney Houston – I Will Always Love You, R Kelly – I Believe I Can Fly. Z novějších hitů často hraje Perfect od Eda Sheerana a John Legend – All Of Me. Není to však jen o hudbě, dost udělá i moderace a vtipnost soutěží, vtáhnutí hostů do děje. Je tam hodně aspektů. Spousta novomanželů si myslí, že DJ za pár korun  je výhra ve smyslu “za málo peněz, hodně muziky”.  Lidé si málokdy uvědomí, že my – full time DJs – platíme za originální skladby a vybavení, se kterým přijedeme, stojí stejně jako nové auto.

Avšak tato úspora se jim nemusí vyplatit a mohou být poté zklamaní. Mám i takovou zkušenost, že si novomanželé vybrali levného DJe, ale poté svým kamarádům na svatbu doporučili mě, byť jsem na jejich svatbě nehrál, ale na schůzce jsem se jim líbil.

Ano, DJ není levná záležitost, ale spousta lidí si neuvědomuje, že se stará o zábavu, a je jedním z nejdůležitějších článků svatby. S oblibou se kolikrát ptám, proč dávají fotografovi 20 tisíc, když fotky shoří, vyblednou, rozmočí se, roztrhají je děti, případně zmizí někde v šuplíku. Vzpomínky Vám však nikdo nikdy nevymaže. Tím nechci nijak hanět kolegy fotografy, jejich práce si vážím, chci jen poukázat na častou nerovnováhu…

 

  1. V kolikátém roce?

Mé první působení slyšeli náchodští tanečníci v letním kině v roce 2000, kdy jsme si s mým kamarádem Jirkou Kadubcem pronajali techniku a uspořádali párty. Tenkrát jsme měli velkou vizi, očekávali miliardu lidí a tučný zisk. Vůbec nic jsme o tom nevěděli. Bylo nám 15 a milovali jsme hudbu. Už ani nevím kolik přišlo lidí, ale pamatuji si dodnes, že po uhrazení nákladů jsem si dal pivo (samozřejmě nealkoholické, ha ha) a klobásu, odešel s čistou nulou a ještě dostal doma vynadáno, protože jsem přišel domů o 10 minut později…

 

  1. Kolik máte ročně akcí ? Kolik svateb v průměru?

Rok od roku je silnější, ten minulý jsem odehrál 290 akcí, z toho bylo cca 30 svateb, pak kluby, firemní večírky, teambuildingy, různé moderace a taky jsem působil jako technický produkční festivalů. Tato práce je zároveň mým koníčkem, není stereotypní ani jednoduchá, jak si někteří občas myslí. Opravdu to není tak, že otevřu notebook, spustím playlist, v 5 ráno to zaklapnu, vyinkasuji peníze a tradá domů. Předchází tomu spousta věcí, od nákupu hudby, techniky, plánování, čištění, oprav, přes cesty (často na velké vzdálenosti), schůzky, obhlídky objektu až po samotné akce. Ročně najedu i přes 50 tisíc kilometrů, tím se vyrovnám obchodním zástupcům a kurýrům.

 

  1. Jaké byly svatební písně  před lety a dnes ?

Ono se tolik nemění, momentálně hraji na svatbách mým vrstevníkům. Vyrostli jsme na devadesátkách, takže je to prakticky stejné. Málokdy přijdou novomanželé s tím, že chtějí hrát pouze určitý žánr jako například house.

 

  1. Vytváříte společně se snoubenci playlist?

Určitě ano. A nejen to. Po celých 18 let preferuji osobní schůzky. Je to jejich den D a chci, aby si ho maximálně užili. Občas snoubencům jejich představu úplně rozbourám, občas jim pomohu jen s maličkostmi. DJ je vlastně i takový koordinátor. Řekneme si, co mají rádi, co naopak nechtějí hrát. Se svědky domlouváme soutěže, které pak moderuji, pokud se toho nechtějí zhostit sami. Poradím i s tím, kdy krájet dort, kdy házet kyticí, kdy zařadit první tanec a kdy začít se soutěžemi.

 

  1. Doporučujete nějaké písně? Nebo vše necháváte na jejich volbě?

Dobrá otázka – dost záleží na tom, zda jsem na svatbě od obřadu nebo až na večerní párty, záleží také na místě, na lidech a na stylu svatby. Reaguji vždy podle lidí, nikdy si playlist nepřipravuji (pouze nástupy a první tance), vždy se řídím reakcemi svatebčanů. To nejdůležitější je, ať už hrajete na svatbě, firemním večírku nebo party v klubu  pobavit lidi.

Dnes je to trochu těžší. Bohužel se vytrácí slušnost a pokora. Pamatuji si doby, kdy před kluby v 9 večer stály fronty, lidé byli vstřícní, zdravili, děkovali, občas donesli panáka a moc nám do toho “nekecali”. Měli jsme autoritu. Dnes bohužel lidé chodí později, neumí se bavit a občas jsou i agresivní a drzí. Lidé si dost často neuvědomují, že na akci nejsou sami, že to není akce jen pro jednoho člověka, že nikoho moc nezajímá informace o Eliščině rozlučce se svobodu, Tomášovy narozeniny, protože s nimi je tu dalších 500 lidí. Není vhodné hlásit do mikrofonu informace o počasí, chválit hezké kozačky a podobné věci, což jsem u některých kolegů zaznamenal… Jak jsem již zmiňoval, naší prací je pobavit všechny, a DJ musí být vyzrálý. Pamatuji dobu, kdy jsem musel projít výběrovým řízením u zkušených mazáků, dali mi zpětnou vazbu a já s tím pracoval. Chodili mě poslouchat, když měli volno a učili mě. Dnes něco v dobré víře řeknu patnáctiletému klukovi, co chce naučit hrát, a on mě pošle kamsi do temných míst. Kvalitní a univerzální DJové postupně ubývají – stárnou.  Vtipné však je, že mladých DJs  přibývá jako hub po dešti – bohužel hrají jednotný styl, z něhož nechtějí uhnout ani o píď a pro potřebu svateb a firemních večírků jsou nepoužitelní.

Zpět k hudbě – dnes je vše tak rychlé a když se zaměříte na hudbu, vždy vyhrají 90. léta. Ten sound je nesmrtelný, písně zná každý a vždy potěší. Dnes – pokud se tedy nejedná o hit typu Despacito –  si po pár letech nikdo nevzpomene, že Calvin Harris měl hit Feel So Close nebo na singl Davida Guetty – The World Is Mine, mladí DJs vám nejsou schopni vyjmenovat ani 5 interpretů z 90. let. Všichni chtějí to, co jim momentálně servíruje nejposlouchanější rádio pro mladé nebo různé hitparády.

 

  1. Pokud hrajete na českých svatbách, je český žánr v převaze?

Češi milují starší hity, rock a českou scénu. Dovolím si říct, že u českých kolikrát platí čím sprostší a násilnější text, tím větší zábava. Já se snažím tomuto vyvarovat a vždy novomanžele upozorním, že písně od Ortelu, Landy, Komunálního odpadu a jim podobných nehraji. K tomu dni to prostě nepatří a osobně se s tím neztotožňuji. Je spousta dalších českých kapel, které výborně fungují – ať už je to Lucie, Buty, Mig 21, Chinaski, Mandrage, Mirai. Nemusíme vůbec pochybovat o tom, že bude fungovat Trezor od Karla Gotta, ten je nesmrtelný a funguje vždy a všude.

 

  1. Jaké byly největší svatební  hity v sezóně 2018?

Jednoznačně Perfect a Shape Of You od Eda Sheerana, zmiňované Despacito, Maroon 5, Coldplay, Kryštof, Mirai. Každý DJ má osvědčené hity, tyhle písně a kapely asi v roce 2018 dominovaly v mém svatebním playlistu.

 

  1. Jsou svatební písně tzv. jednorázová záležitost? Nebo je trvanlivost písně delší než rok, dva?

Asi jsem trochu předběhl otázku už výše. U těch starších jsou to trvalky. Co song, to hit a sáhnout můžete až do 50. let. Dnes si lidé vzpomenou na hity jeden dva roky staré. Najde se malá hrstka odvážných, co zabrousí do let 2000 – 2016. Lidé sice písně znají, ale v té továrně, která produkuje týden co týden novou píseň, je těžké pamatovat si, co vše vydal třeba i zmiňovaný David Guetta (a že ten těch písní má).

 

  1. Existují skladby  při příchodu nevěsty , které Vás provázejí řadu let?

Musím říct že ne, každá nevěsta je originál a každá žena má svou píseň. Někdy je to Beyonce, jindy Coldplay. Je to hodně pestré. Muži si nejčastěji vybírají úvodní píseň z filmu Terminátor. Což zní vtipně, ale pak si uvědomíte, že to se svatbou nemá nic společného. Snažím se to těm klukům občas vymluvit a doporučit jim jinou, pokud tedy k Terminátorovi nemají nějaký citový vztah.

 

  1. Jmenujte 3 nejhranější skladby za  posledních 5 let.

No… To je hodně těžké, řekl bych, že nejčastěji hraji na svatebních a firemních večírcích toto:

Haddaway – What Is Love

Eric Prydz – Call On Me

Maroon 5 – Sugar

Village People – YMCA

Wham – Wake Me Up Before You Go Go

Hříšný Tanec

Pomáda

Těch písní je opravdu strašně moc.

 

  1. Jaký je Váš největší pracovní úspěch?

Mám určité sny, které se mi pomalu plní. Ať už se jedná o hraní v různých klubech, na festivalech, v různých zemích. Mým pracovním úspěchem je však každý úsměv, potlesk nebo slovo díky. To je můj hnací motor, který jede už více než 18 let. A doufám, že ještě dlouho bude.

 

Děkuji moc za rozhovor Ondřeji Kozákovi a přeji mu hodně pracovních úspěchů.